افزایش سرعت وردپرس با بهره‌گیری از Caching

28 خرداد 1392, نوشته شده توسط admin 0

توجه داشته باشید که در نمودار‌ بالا، برای از اعمال Caching، از افزونه‌ی WP-Cache استفاده شده که نسبت به افزونه‌هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، کارایی کمتری دارد. می‌توانید نمودار‌های مقایسه‌ی سرعت افزونه‌های کش را هم در این صفحه ببینید.

در این مقاله، قصد داریم نحوه‌ی Caching در وردپرس را به زبان ساده آموزش دهیم، بنابراین دانش فنی مورد نیاز برای این کار، در حد توانایی کار با وردپرس و نصب افزونه‌هاست. توجه داشته باشید که راه‌های حرفه‌ای‌تر و مؤثر‌تری هم برای این کار وجود دارد. اما من در این مقاله یکی از ساده‌ترین شیوه‌های ممکن را به شما آموزش خواهم داد.

اصلاً Caching چیست؟

به زبان ساده، هر بار که کاربری می‌خواهد یکی از صفحه‌های وبگاه شما را باز کند، وردپرس «اجرا» می‌شود و صفحه را می‌سازد. از آن‌جایی که این «اجرا‌»‌های مکرر در واقع خروجی یکسانی دارند (مثلاً یک صفحه از سایت شما، تا زمانی که کامنتی ارسال نشود تغییری نمی‌کند)، می‌توانیم خروجی این «اجرا»ها را در جایی ذخیره کنیم و بارهای بعدی، به جای «اجرا»ی دوباره‌ی برنامه، همان خروجی ذخیره شده را برای کاربر ارسال کنیم. به این کار، Caching می‌گویند.

 افزایش سرعت وردپرس با بهره‌گیری از Caching، به زبان ساده و بدون خونریزی!

چه شیوه‌هایی برای Cache کردن وجود دارد؟

به طور کلی، می‌توان دو شیوه‌ی اساسی برای Caching نام برد:

۱. Cache صفحه: در این شیوه، کل خروجی یک صفحه به صورت یک فایل در سرور ذخیره می‌شود و آن صفحه به عنوان خروجی درخواست متناظر، ارسال می‌شود.

۲. Cache عملکرد‌ ها: در این شیوه، به جای ذخیره کردن کل صفحه، برخی عملکرد‌ها (مثل ویجت‌ها، یا درخواست‌های بین دیتابیس و وردپرس) ذخیره می‌شوند و در موقع لزوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خب، بیایید کار را شروع کنیم!

گام نخست: افزونه‌ی Hyper Cache Extended را روی وردپرس نصب و فعال کنید. این افزونه کارایی مناسبی دارد و راه‌اندازی آن هم بسیار ساده است.

تنظیمات اصلی این افزونه کار شما را راه می‌اندازد. فقط اگر وبگاه شما نسخه‌ی موبایل دارد، باید مراحل زیر را طی کنید:

در منوی وردپرس، از قسمت «پیشخوان» روی Hyper Cache E کلیک کنید.

Screenshot 61 افزایش سرعت وردپرس با بهره‌گیری از Caching، به زبان ساده و بدون خونریزی!

حال، در قسمت Configuration for mobile devices، یکی از دو گزینه‌ی زیر را فعال کنید:

Screenshot 62 افزایش سرعت وردپرس با بهره‌گیری از Caching، به زبان ساده و بدون خونریزی!

اگر از افزونه‌ی WordPress Mobile Pack استفاده می‌کنید گزینه‌ی اول و اگر از روش دیگری استفاده می‌کنید، گزینه‌ی دوم را انتخاب کنید.

گام دوم: افزونه‌ی DB Cache Reloaded Fix را هم روی وردپرس نصب و فعال کنید. نیازی به دستکاری تنظیمات این افزونه نیست!

تا این‌جا، شما تنظیمات Cache وبگاه وردپرسی خود را انجام داده‌اید! این تنظیمات برای بسیاری از صاحبان وبلاگ‌ها و وبگاه‌ها کافی است. اما اگر به دنبال افزونه‌ی قدرتمندتری می‌گردید، می‌توانید به جای دو گامی که گفته شد، از افزونه‌ی W3 Total Cache استفاده کنید که قدرتمندتر است، و البته راه‌اندازی‌اش نیاز به دانش فنی بیشتری دارد.

توجه داشته باشید که تا زمانی که در وردپرس لاگین باشید، افزونه‌ی کش صفحه‌های کش شده را به شما نشان نمی‌دهد. برای مشاهده‌ی تغییر سرعت، از وردپرس خارج شوید، یا مرورگر را در حالت Incognito/Private باز کنید. هنگام نخستین مشاهده‌ی صفحه، آن صفحه Cache می‌شود. حال اگر صفحه را Refresh کنید، می‌بینید که چقدر سرعت پاسخگویی سایت بالا رفته است!

***

یک گام اضافه: این گام ربطی به Caching ندارد، اما به بهبود سرعت وبگاه شما کمک به‌سزایی می‌کند: با کمک افزونه‌ی WP-Optimize، پایگاه داده‌ی خود را بهینه‌سازی کنید. بهینه‌سازی دیتابیس، حجم آن را کاهش و سرعت آن را افزایش می‌دهد. برای این‌کار، پس از نصب و فعال سازی این افزونه، در پایین منوی اصلی وردپرس روی WP-Optimize کلیک کنید، گزینه‌ی «بهینه سازی جداول پایگاه داده» را تیک بزنید و روی دکمه‌ی Process کلیک کنید. خوب است هر چند هفته یک بار،‌ این کار را تکرار کنید. (تیک‌زدن گزینه‌ی «حذف تمام رونوشت‌ها» هم می‌تواند حجم دیتابیس را کاهش و در نتیجه سرعت آن را افزایش دهد. اگر صلاح می‌دانید، این گزینه را هم تیک بزنید!)

Screenshot 63 افزایش سرعت وردپرس با بهره‌گیری از Caching، به زبان ساده و بدون خونریزی!

 دومین گام اضافه: برای وبگاه خود دست‌کم از پکیج رایگان CloudFlare استفاده کنید. آموزش راه‌اندازی کلادفلیر برای وبلاگ را می‌توانید در تورتک بخوانید. همچنین در مورد پیوند بهتر وردپرس و کلادفلیر، می‌توانید نوشته‌ی تازه وارد را هم بخوانید.

و یک نکته در همین مورد: اگر در قالب یا افزونه‌های وبگاه خود تغییراتی اعمال کردید، می‌توانید از صفحه‌ی تنظیمات Hyper Cache E، با کلیک بر روی دکمه‌ی Clear cache، صفحات ذخیره شده را پاک کنید تا تغییرات اعمال شده به کاربران نمایش داده شوند. همچنین اگر از کلادفلیر استفاده می‌کنید، در صورت تغییر در برخی فایل‌ها، لازم است از وبگاه کلادفلیر در بخش Cloudflare settings، روی دکمه‌ی Purge cache کلیک کنید تا تغییرات اعمال شده نمایش داده شوند. (در صورت انجام ندادن این کار، ممکن است نمایش تغییرات به کاربران تا چند روز به طول بیانجامد)

آیا در راه‌اندازی Cache به مشکلی برخورده‌اید؟ آیا افزونه‌های دیگری را برای این منظور پیشنهاد می‌کنید؟ Caching چه‌قدر در افزایش سرعت وبگاهتان به شما کمک کرده‌است؟ کیفیت گام‌های اضافه‌ی این نوشته از دید شما چطور بود؟! منتظر دیدگاه‌های شما هستیم.

پی‌نوشت: اگر مایلید بدانید، «دو برنامه‌نویس»‌ در حال حاضر برای Caching از افزونه‌های Hyper Cache Extended، DB Cache Reloaded Fix و WP Widget Cache استفاده می‌کند.