8 توصیه برای امنیت بیشتر password

12 آبان 1393, نوشته شده توسط samira 0

? ? توصيه براي ايمني بيشتر رمز عبور (Password)
آيا رمز عبور شما از حفاظت لازم برخوردار است؟ وارد کردن هميشگي اسم کاربر و رمز عبور، روندي ناخوشايند و کسل کننده است. چه بخواهيد ايميل خود را چک کنيد، چه بخواهيد از وضعيت حساب بانکي خود مطلع شويد.
اغلب کاربران کامپيوتر، به طور معمول از رمزهاي عبور ساده و آسان استفاده مي کنند. اما دقت داشته باشيد که اين سهل انگاري در انتخاب رمز عبور، عواقب خطرناکي به دنبال خواهد داشت. رمزهاي عبور آسان و معمولي در ظرف چند ثانيه لو خواهند رفت و اطلاعات شخصي مانند شماره حساب بانکي و شماره کارت اعتباري شما به راحتي در معرض ديد هکرها قرار خواهند گرفت.
? پيامد:
هر هکري مي تواند حساب بانکي شما را تخليه يا با شماره کارت اعتباري شما اقدام به خريد کند.
در اينجا ? نکته براي حفاظت از اطلاعات توصيه مي شود.
?) به هيچ وجه از اسامي استفاده نکنيد فرقي نمي کند که اسم فاميلتان باشد، يا باشگاه فوتبال مورد علاقه تان. بسياري از برنامه هاي هکر، رمزهاي عبور را با کمک فرهنگ لغت هک مي کنند. فقط چند ساعت طول خواهد کشيد که با کمک لغات يک فرهنگ لغت، دستيابي به رمز عبور امکان پذير شود.
?) براي رمز عبور خود حداقل از ? حرف استفاده کنيد:
براي رمز عبوري که از ? حرف تشکيل شده است، حدود ????? حالت وجود دارد. اما براي رمز عبوري که از ? حرف و علامتهاي ويژه تشکيل شده است، يک ميليارد حالت مختلف وجود دارد!
?) براي رمز عبور، از حروفي که در کنار هم قرار گرفته اند استفاده نکنيد!
رمزهاي عبوري مانند "qwert” يا "asdf” ، کار هکرها را براي دستيابي به رمز عبور بسيار آسان مي کند، اين مطلب در ترکيب اعداد نيز به همين صورت است؛ مثل " ???????? ". در کنار هم قرار گرفتن حروف و يا اعداد، دستيابي به هکرها به رمز عبور شما را بسيار راحت مي کند!
?) براي رمز عبور خود، ترکيبي از حروف بزرگ و کوچک يا اعداد و علامتهاي ويژه را انتخاب کنيد.
استفاده از علامتهاي ويژه به تنهايي کافي نيست. ? درصد همه کاربرها بر اين امر اتفاق نظر دارند که رمز عبوري مثل Martin! را به کار برند!
?) رمز عبور خود را تا حد امکان جايي ننويسيد
حتي اگر کاغذي که رمز عبور خود را بر روي آن نوشته ايد، در جاي امني مانند کيف تان باشد، از اين کار اجتناب کنيد. عنوان کاغذي که رمز عبور خود را بر روي آن نوشته ايد، به هيچ عنوان زير صفحه کليد يا به مانيتور خود نچسبانيد!
?) رمز عبور خود را همواره تغيير دهيد.
هر قدر، مدت زمان استفاده از رمز عبورتان بيشتر باشد، خطر هک شدن شما بيشتر خواهد بود. اداره فناوري اطلاعات آلمان فدرال، توصيه مي کند که هر ?? روز يکبار رمز عبور خود را تغيير دهيد.
?) رمز عبور خود را در کامپيوتر ذخيره نکنيد!
کامپيوتر قادر است رمز عبور شما را ذخيره کند تا شما مجبور نباشيد هر بار آن را وارد کنيد. با اين حال، کسي که براي هر بار ورود، احتياج به وارد کردن رمز عبور نداشته باشد، خيلي سريع آن را فراموش مي کند: دقت داشته باشيد که براي تغيير رمز عبور ، بايد حتماً رمز عبور قبلي را وارد کنيد!
?) رمز عبور خود را به شخص ديگري ندهيد!
اگر از شما تلفني يا با ايميل، رمز عبورتان را خواستند، آن را بازگو نکنيد! هکرها معمولاً خود را به عنوان همکاران شرکتهاي بزرگ معرفي مي کنند. اين اشخاص که خود را سرويس کار کامپيوتر معرفي مي کنند، معمولاً توسط تماس تلفني يا ايميل رمز عبور شما را براي حل مشکل کامپيوترتان طلب مي کنند. ولي هيچ شرکت معتبر و صاحب نامي از شما رمز عبورتان را نمي خواهد.
? هفت روش حرفه اي براي ايجاد رمز عبور
?) براي ايجاد کلمه عبور، از حروف بزرگ و کوچک و به صورت يک در ميان استفاده کنيد. مثال: cOmPuTeR
?) حروف اول کلمات يک جمله را به عنوان رمز عبور خود انتخاب کنيد.
مثلاًدر جمله:"If sentence is longer password would be safer " که رمز عبور آن به اين صورت تبديل مي شود: " Isilpwbs "
?) عدد يا تاريخي را براي خود در نظر بگيريد و آن را با دکمه Shift تايپ کنيد.
مثلاً : تاريخ: ??.??.???? با دکمه Shift به اين کلمه تبديل
مي شود: !#>)^>@))@
?) لغتي را در نظر بگيريد و سپس حروف سمت راست آن را که بر روي صفحه کليد قرار دارد، بنويسيد:
مثال: Hardware تبديل مي شود به: Jstfestr
?) لغت يا ترکيبي را براي خود در نظر بگيريد مانند "??Oktober” و بعد آن را بهم بريزيد به اين صورت که حروف اول آن را با حرف آخر، حرف دوم را با حرف ماقبل آخر و به همين ترتيب بقيه را بنويسيد: ??r?eObkot
?) لغات يک جمله را به اختصار بنويسيد اين اختصارات را خود شما تعيين مي کنيد و از قاعده خاصي پيروي نمي کنند. مثلاً عبارت White meat with cabbage تبديل مي شود به: "whtmtwtcabge”
?) در رمز عبور از علائم ويژه استفاده کنيد. مثال: "c/Om%u §E~r