چگونه مطمئن شویم نرم افزار آنتی ویروس غیرفعال نشده وبه خوبی عمل می کند؟

12 آبان 1393, نوشته شده توسط samira 0

چگونه مطمئن شويم نرم‌افزار آنتي‌ويروس‌مان غيرفعال نشده و به خوبي عمل مي‌کند؟

اگر از سيستم عامل ويندوز بر روي رايانه خود استفاده مي‌کنيد به طور قطع يکي از انواع مختلف نرم افزارهاي آنتي ويروس را بر روي رايانه خود نصب کرده ايد و شايد هم جزء آن دسته از معدود افرادي باشيد که تمايلي به نصب آنتي ويروس ندارند چرا که معتقدند نهايتا خود ويروس‌ها به علت کهولت سن در رايانه‌شان جان به جان آفرين تسليم مي‌کنند!

اما نصب نرم افزارهاي ضد ويروس به تنهايي بر روي رايانه شما را در برابر نفوذ ويروس‌ها ايمن نمي‌کند. فعال بودن و به روز بودن آنتي ويروس دو شرط اساسي در اين زمينه است .

برخي از ويروس‌ها و ابزارهاي موجود قادرند تا به صورت پنهاني نرم افزار آنتي ويروس شما را غيرفعال کنند و يا اينکه ممکن است بنا به اتفاق يک فايل را به نام آنتي ويروس از اينترنت دريافت و نصب کرده باشيد که در واقع يک آنتي ويروس کاملا جعلي باشد. و يا حتي ممکن است به دليل اتمام زمان لايسنس نرم افزار ، آنتي ويروس‌تان غيرفعال شده باشد .

 

در اين مطلب قصد معرفي يک ترفند بسيار ساده و بي خطر را داريم که با استفاده از اين ترفند مي‌توانيد مطمئن شويد که آيا آنتي ويروس فعلي شما فعال است و قابليت مبارزه و شناسايي ويروس‌ها را دارد يا نه !

براي شروع کافي است برنامه Notepad ويندوز را اجرا کنيد .

حالا کافي است عبارت زير را کپي کرده و در Notepad ويندوز Paste نماييد


X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

سپس فايل را با يک نام دلخواه اما با پسوند .com ذخيره کنيد .
(براي اين کار حتما در کادر **** گزينه All files را انتخاب کرده و در پايان نام انتخابي com. اضافه نماييد)

 

بلافاصله پس از ذخيره اين فايل بر روي هارد ديسک خود مي‌بايست آنتي ويروس شما اين فايل را به عنوان يک ويروس شناسايي کرده و فورا آن را حذف کند.

اگر چنين اتفاقي افتاد مي‌توانيد مطمئن باشيد که آنتي ويروس شما جعلي نبوده و کاملا فعال است. اما اگر پس از ذخيره فايل آنتي ويروس‌تان اين فايل را به عنوان ويروس شناسايي و حذف نکرد بايد نگران رايانه خود باشيد چرا که در برابر حمله ويروس‌هاي واقعي خلع سلاح است.

 

جريان چيست ؟
EICAR يک استاندارد  است که توسط موسسه اروپايي تحقيقات کامپيوتر آنتي ويروس (EICAR) و سازمان پژوهش هاي آنتي ويروس کامپيوتر (CARO)  براي تست پاسخ آنتي ويروس کامپيوتر نسبت به يک ويروس توسعه داده شد.
در اين تست از يک فرمان بي خطر به جاي استفاده از ويروس‌هاي مخرب واقعي، که مي تواند آسيب جدي به اطلاعات رايانه شما وارد کنند، استفاده مي‌شود.
اين فايل تست اجازه مي دهد تا مردم نسبت به تست نرم افزار ضد ويروس خود بدون نياز به استفاده از ويروس هاي کامپيوتري واقعي اقدام نمايند. (+)