کدام کارت گرافیک بهتر است؟

15 آبان 1393, نوشته شده توسط samira 0

اگر از علاقمندان بازي هاي کامپيوتري باشيد يا بطور حرفه اي در زمينه ويرايش فيلم و طراحي گرفيک فعاليت داشته باشيد ، بطور يقين پردازنده هاي گرافيکي متداول سيستم کامپيوتري که در اصطلاح on board  ناميده ميشوند جوابگوي خواسته هاي شما از کامپيوترتان نخواهد بود،

اين پردازنده هاي گرافيکي graphics processing unit (GPU) از توان پردازنده سيستم کامپيوتري (CPU) براي پردازش فعاليت هاي گرافيکي استفاده ميکنند و اين عمل بار اضافي بروي پردازنده کامپيوتر تحميل کرده و باعث افت کارايي شده و در نتيجه منجر به کندي و عدم کارايي مناسب کامپيوتر ميگردد. براي رفع اين مشکل و دستيابي به بهينه ترين کارايي و توان گرافيکي بيشتر نياز به استفاده از کارت گرافيک مستقل با توان پردازشي و نرخ فريم مناسب در سيستم کامپوتري مي باشد. در ادامه اطلاعات کلي در خصوص کارت گرافيکي و راهنماي خريد آن ارائه ميگردد.
 
به دنبال بهترين انتخاب

در اين بازار پر رقابت قطعات کامپيوتري که هر روز مدل هاي جديد تري از کارت گرافيک توسط شرکت هاي معروف توليد کننده معرفي ميگردد، مطمئنا انتخاب بهترين و مناسب ترين کارت گرافيک کار آساني نخواهد بود. توصيه ما در قدم اول اين است که هدف خود از خريد يک کارت گرافيک جديد را مشخص کنيد. آيا ميخواهيد جديد ترين بازي هاي کامپيوتري را با بالاترين تنظيمات گرافيکي و نهايت کيفيت بازي کنيد؟ آيا بطور حرفه اي ميخواهيد در زمينه ويرايش ويدئو فعاليت نمائيد؟ يا اينکه فقط ميخواهيد کارايي سيستم کامپيوتري خود را ارتقا دهيد؟ اگر هدفتان را مشخص نموده ايد در ادامه نکاتي ارائه داده ايم که راهنماي شما براي رسيدن به بهترين انتخاب خواهد بود.

راهنماي خريد کارت گرافيک

 
پردازنده گرافيکي (GPU)

پر اهميت ترين بخش يک کارت گرافيکي واحد پردازش گرافيکي يا در اصطلاح پردازنده گرافيکي (GPU) آن مي باشد، پردازنده گرافيکي به اين منظور طراحي شده است که بار پردازش گرافيکي را از روي پردازنده اصلي کامپيوتر يا همان CPU برداشته و اين امکان را براي CPU فراهم نمايد که با بالاترين کارايي کارکرد کاميوتر را ارتقا دهد. بدنبال کارت گرافيکي باشيد که از نظر تعيين نرخ فريم بالاترين نرخ پيکسل و نرخ پر کردن بافت را داشته باشد يا به عبارتي در پيمايش ها و انيميشن ها سريع و صاف ترين ارائه را داشته باشد.
حافظه ويدئويي

همانند کامپيوتر ، کارت گرافيک نيز نياز به حافظه RAM براي نگهداري اطلاعات و نمايش تصاوير مي باشد. شايد در ابتدا تصور کنيد استفاده از حافظه RAM بيشتر نتيجه بهتري خواهد داشت ولي هميشه اينگونه نيست، بعنوان مثال اگر کارت گرافيکي با حافظه RAM بالا استفاده کنيد در صورتيکه CPU توان پردازش حافظه بالا را ندارد در اين صورت بهتر است از يک کارت گرافيک با 1G RAM استفاده کنيد تا کارت گرافيکي با 4G RAM. بدنبال کارت گرافيکي با حداقل 1G RAM حافظه و پهناي باس بالا باشيد. ميزان بيشتر حافظه باس و پهناي باند به پردازش سريع تر و همزمان اطلاعات توسط کارت گرافيک کمک ميکند.
فناوري ارائه (Rendering Technologies)

کمپاني هاي ATI و  nVidia بزرگترين توليدکنندگان کارت گرافيک در دنيا هستند. اين دو کمپاني فناوري ارائه(randering) خود را به پردازش داده هاي گرافيکي توسعه داده اند. nVidiaاز تکنولوژي CUDA Cores و ATI از ATI Stream استفاده ميکنند. با اينکه اين دو تکنولوژي با يکديگر متفاوت هستند ولي هر دو هدف يکساني دارد ، اين که سرعت ارتباط بين پردازنده گرافيکي کارت گرافيک GPU و پردازنده کامپيوتر CPU را افزايش دهند. به دنبال کارت گرافيکي باشيد که از نظر تکنولوژي CUDA Cores و يا  ATI Stream بالاتر رتبه را داشته باشد، اين باعث ميشود کارت گرافيک عملکرد سريعتري داشته و در اجراي بازي با برنامه گرافيکي ارائه سريع،صاف و نرمي داشته باشد.
پشتيباني از API

API (رابط کاربردي برنامه نويسي) مانند DirectX، OpenGL و OpenCLامکان تعامل مابين کارت گرافيکي و نرم افزار را مهيا ميکند. در انتخاب کارت گرافيک به اين نکته توجه کنيد که با API برنامه هاي که ميخواهيد اجرا کنيد سازگار باشد. بعنوان مثال اگر کارت گرافيک شما فقط از DirectX 9 پشتيباني ميکند و شما برنامه و يا بازي را اجرا ميکنيد که نيازمند DirectX 11 است در اين صورت است که براي اجراي برنامه يا بازي فوق بايد کارت خود را ارتقا دهيد.

راهنماي خريد کارت گرافيک
رابط صفحه نمايش

رابط صفحه نمايش ارتباط کامپيوتر و مانيتور را فراهم مي سازد، با رواج هرچه بيشتر استفاده از مانيتور هاي با کيفيت تصوير بالا امروز اکثر کارتهاي گرافيک براي ارائه تصاوير با وضوح بسيار بالا داري اتصالات DVI و HDMI هستند. براي دستيابي به وضوح تصوير بالا بايد از کابل مناسب براي ارتباط مابين مانيتور و کارت گرافيک استفاده نمائيد و همچنين از سازگاري مانيتور با اين اتصالات مطمئن شويد. بدنبال کارت گرافيکي باشيد که امکان استفاده از مانيتورهاي مختلف را برآورده کند.
ويژگي هاي اضافي

اطلاعات ارائه شده بر اساس مدل هاي پايه کارت گرافيک مي باشد ، به طور معمول توليد کنندگان ديگري نيز امکانات و ويژگي هاي اضافي همچون سيستم هاي خنک کننده کارت گرافيک و تغييرات ديگري را با در نظر گرفتن طرفداران استفاده از کارت گرافيک ارائه ميکنند. توجه به اين قابليت هاي اضافي همچون نصب سيستم خنک کننده بروي کارت گرافيک زماني مهم است که کيس کامپيوتر از نظر فضاي فيزيکي و توان منبع تغذيه توانايي افزودن اين قابليت را را داشته باشد.
شايد انتخاب کارت گرافيکي که تمام معيار ها را براورده کند امکان پذير نباشد يا از نظر قيمت مناسب نباشد، اما با در نظر گرفتن ترکيبي از موارد فوق ميتوان انتخابي مناسب براي برآورده شدن هدف و نياز مورد نظر داشت.